Iššūkiai: Kokie sprendimai leistų sumažinti žvejų tinkluose žūstančių gyvūnų kiekį? Kaip galėtume stebėti žuvų migraciją?

 

Žvejyba ne tik tiekia maistą žmonėms, bet ir kelia daugybę iššūkių bioįvairovei. Jūros paukščių ir žinduolių priegaudos žvejybos įrankiuose mastai Lietuvoje iki šiol nėra visiškai aiškūs. Aišku viena – žvejybos įrankiuose įsipainioję žūva tiek paukščiai, tiek ruoniai. Aplinkos ministerija neturi aiškios informacijos,  todėl negali įvertinti realios situacijos, o negalėdami įvertinti būklės, nežino, ar reikia taikyti apsaugos priemones. Be to, Klaipėdos uostas susiduria su problema, kaip sumažinti savo veiklos poveikį žuvims (ypatingai jų neršto laikotarpiu). Šiandien Lietuvoje susiduriama su šiomis problemomis:

 

  • nėra kritusių jūros paukščių ir ruonių (ypač ruonių dėl jų svorio ir dydžio) paėmimo iš jūros mechanizmo;
  • nėra ruonių apskaitos sistemos (tas pats ruonis gali būti apskaitytas keliskart);
  • nėra efektyvios žvejų bendruomenės švietimo programos ir patrauklaus mechanizmo, kuris paskatintų žvejus savo veikloje naudoti paukščių ir ruonių priegaudą mažinančius įrankius ir priemones tokias kaip kameros laivuose, skirtos stebėti, kas pateko į žvejybos įrankius.
  • reikalingas sprendimas, kuris leistų uoste stebėti žuvų neršto migraciją (kada ir kaip žuvys migruoja uosto teritorijoje, koks yra jų kiekybinis pasiskirstymas laike).